Фатен стружанец кој извршил повеќе тешки кражби

Криминалистичката полиција од Струга поднесе кривична пријава против О.Н. (31) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „тешка кражба“, „тешка кражба во обид“ и „кражба“.

Пријавениот, ги извршил делата во текот на минатиот месец. Насилно влегувал во куќа во Струга, во паркирани товарни моторни возила и работни машини паркирани во кругот на  фабрика за плочки во атар на селото Радолишта и во киоск за пецива лоциран во кругот на општинското средно училиште „Ибраим Темо“ во Струга.

При извршување на делата тој користел алат и физичка сила. Успеал да одземе шест акумулатори од возилата и дел од инвентарот во киоскот за пецива. Полициски службеници го забележале во момент на извршување на кражбата во киоскот и веднаш го привеле во полициската станица. Со извршување на кривичните дела, пријавениот се стекнал со противправна имотна корист од  60.000 денари.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани