„Италијанец“ од Тирана, со фалс документ сакал да летне од охридскиот аеродром

Лажниот италјанец е приведен, ќе добие кривична.

Вчера во 17,50 часот на Граничен премин „Свети Апостол Павле“ – Охрид, за излез од Република Македонија се пријавил да патува Г.Д.(28) од Наполи – Италија, со италијанска лична карта за која било констатирано дека е фалсификат. Од извршениот преглед на неговиот багаж била пронајдена албанска лична карта на име К.Г.(26) од Тирана – Република Албанија. Лицето е лишено од слобода и против него е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „Фалсификување исправа“.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани