Нов потрес од 3,3 степени го „стресе“ Охрид

Попладнево во 18 часот и 58 минути уште еден земјотрес со јачина од 3,3 степени го „стресе“ Охрид.

Епицентарот на земјотресот е на десетина километри од Косел. Претходно рано утрово беа регистрирани два послаби потреси  едниот во 06 07 ч со јачина од 2,6 степени, а вториот во  08 26 ч со јаина од 2,8 степени по Рихтер. Земјотресите се со послаб интензитет, за што експертите сметаат дека тлото полека се смирува. 

 

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани