По седум нови случаи на корона во Охрид и Струга

Во последните 24 часа се направени 1279 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19

И тоа во: -Скопје 66 -Куманово 13 -Штип 13 -Прилеп 2 -Тетово 20 -Струга 7 -Битола 1 -Охрид 7 -Крива Паланка 1 -Кочани 1 -Пробиштип 1 -Свети Николе 3 -Кичево 6 -Ресен 12 Починати се 6 лица, еден пациент од Скопје, двајца од Штип, еден од Тетово, еден пациент од Охрид и еден од Ресен. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 75 оздравени пациенти од: -Скопје 47 -Штип 13 -Прилеп 1 -Тетово 3 -Струга 2 -Велес 1 -Охрид 3 -Кавадарци 1 -Гевгелија 2 -Кочани 1 -Пробиштип 1 Досега во земјата се направени вкупно 55.735 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5595, бројката на оздравени пациенти е 2166, на починати е 265, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3164.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани