Кривична за охриѓанец не ги почитувал мерките на судот за заштита од семејно насилство

Кривична за охриѓанец не ги почитувал мерките на судот за заштита од семејно насилство.

-СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.С.(42) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела  „телесна повреда“ и „неизвршување судска одлука“. Тој, на 30.08.2023 околу 18.30 часот, во семејната куќа, физички ја нападнал неговата сопруга, со што постапил спротивно на решението од основниот суд во Охрид за изречени привремени мерки на заштита од семејно насилство, информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани