Референт по сеча во шумско стопанство „Јабланица“ ја злоупотребил службената положба

Референт по сеча во шумско стопанство „Јабланица“ ја злоупотребил службената положба. ОВР Струга поднесе кривична пријава против Б.Ц.(54) од струшкото село Октиси, поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела...

Избор на средно образование според пазарот на трудот

Денеска во големата сала на Општина Охрид се одржа работна средба, социјален  дијалог на тема „Учи паметно работи стручно“.  Пред присутните се обрати градоначалникот Кирил Пецаков  кој   укажа на значењето...

Осум пожарникари од Охрид заминуваат во спасувачка мисија во Турција

Осуммина пожарникари од Охрид специјално обучени за делување при елементарни непогоди заминуваат во спасувачка мисија во Турција. Таму ќе помогаат на граѓаните во настраданите подрачја. Командирот Борко Јанкулоски  вели петтмина...

Планинската спасителна служба предупредува да се избегнува патниот правец Отешево- Охрид

Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид, со предупредување и апел за избегнување од употреба на патниот правец Отешево-Охрид, поточно делницата Дервен-Царина. Наведениот патен правец, согласно годишната програма за одржување...

Над 16 000 мртви во разорниот земјотрес Турција- Сирија

Три дена по разорниот земјотрес во турско-сириската граница, бројот на загинати, според официјалните податоци, се искачи на повеќе од 16.000. Во Турција досега има 12.873 потврдени жртви и 62.937 повредени...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани