Верниците на молитва во Калишкиот манастир

Синоќа и денес сите патишта водат во манастирот во струшко Калишта. Духовното светилиште  посветено на раѓањето на Мајката Божја. Илјадници  верници синоќа и денес палат свеќи и се молат во...

Одложено судењето за Пендиков, протестира судската администрација

Судскиото рочиште против охриѓанецот Илија Спасески, обвинет за тепањето на сограѓанинот Христијан Пендиков, денеска се одложи поради штрајкот на судската администрација за ниските плати. Бранителот на обвинетиот Спасески, Димитрија Цобоски...

Нема судско рочиште за родилката од Дебар, Веапоска поднесе претставка до Судски совет

Родилката од Дебар, Јилдаз Веапоска, на која при породување во струшката болница и беа извадени три органи,  поднесе претставка до Судскиот совет. За нејзиниот предмет  нема закажано рочиште. Последното судење,...

Задолжително носење заштитни маски во здравствените установи

Корона вирусот ги врати заштитните маски. Комисијата за заразни болести препорача задолжително носење маски во здравствените установи. Засега нема препораки за маски во јавниот превоз и во домовите за стари...

Големи успеси на македонските претставници на Фестивалот на сирење во Бра, Италија

На 11-то издание на „Cheese“ што викендов се одржа во Бра, Италија, Слоу фуд Македонија се врати со констатација дека нашата земја има на што да биде горда. Едноставно: дојдовме,...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани