Со пригодна свеченост се одбележаа 79 години слободен Охрид

Со пригодна свеченост, Охрид  одбележа 79 години од ослободувањето на Охрид. На свеченоста организирана од Општина Охрид и ОО Сојуз на борци од Охрид и Дебрца, во името на локалната...

Ј.П.„Охридски Комуналец” го одбележа својот патронен празник

J.П.„Охридски Комуналец" денес го одбележа својот патронен празник ,,7-ми Ноември" На присутните им се обрати Директорот м-р Сашо Најдески кој во своето обраќање истакна: „Ви го честитам денот на ослободувањето...

Во Света Софија концерт на хорот Прво Белградско пејачко друштво

Со благослов на Српскиот Патријарх г.Порфириј и Неговото Високопреосвештенство Митрополит дебарско-кичевски г.Тимотеј, во катедралата Св.Софија во Охрид синоќа беше одржан концерт на кој настапи хорот ПРВО БЕОГРАДСКО ПЕВАЧКО ДРУШТВО. -Присутните...

Судска медицина ќе ја испитува смртта на бебето од Охрид

Министерството за здравство во врска со смртниот случај во Охрид на дете од година и единаесет месеци соопшти дека судска медицина ќе ја утврдува причината за смртта. Според министерството за...

Уредено новото детско игралиште во склоп на ОУ “Св. Климент Охридски”

Комплетно завршено уште едно детско игралиште. Новото детско игралиште е во склоп на ОУ "Св. Климент Охридски". Опремено е со детски реквизити соодветни за повеќе возрасти и постсвена е специјализирана...

Жител на Охрид загина во сообраќајка кај битолско Братин Дол

Едно лице го загуби животот во тешка сообраќајка на  магистралниот пат Битола – Ресен, во близина на битолското село Братин Дол. Сообраќајката се случи вчеравечер, кога  дошло до судир  помеѓу...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани