Распишан конкурс за најдобар расказ „Вечер на Живко Чинго“

По повод традиционалната културна манифестација „Вечер на Живко Чинго“, Општина Охрид го распишува годинешниот:   КОНКУРС ЗА НАЈДОБАР РАСКАЗ   Услови за учество на Конкурсот: Право на учество на Конкурсот...

Градоначалникот Пецаков оствари средба со претставничката на Летните олимписки игри

Градоначалникот Кирил Пецаков денеска оствари средба со охриѓанката Анастасија Мојсовска, која ќе ја претставува Македонија на Летните Олимписки игри во Париз 2024, во категоријата спортско стрелаштво. Градоначалникот изрази големо задоволство...

Одбраната на Мерко бара отфрлување на обвинението за набавката на Ауди А6

Продолжи судскиот процес против струшкиот градоначалник Рамиз Мерко за набавката на луксузниот автомобил Ауди А6 вреден 67 илјади евра. Обвинителот побара судот да ги отфрли предложените докази  од одбраната  со...

Дваесетитригодишно момче од Горно Оризари е моторциклистот кој загина во сообраќајка

Моторциклистот кој го загуби животот кај Орентов мост е 23 годишно момче од Горно Оризари. 07.07.2024 година во 19.40 часот, кај местото „Прентов мост“ на магистралниот пат Охрид-Ресен, на крстосницата...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани