Лазе Танески на листата н СДСМ од Охрид

На вчерашниот конгрес СДСМ ги објави листите  со своите кандидати за престојнте избори. 

 

Од Охрид  кандидат за пратеник во петтата изборна единица е претседателот на ОО на СДСМ Лазе Танески, а носител на лстата е Радмила Шеќеринска. 

-Ова е коалиција со родово најизбалансирани листи. Со ваква понуда нема дилеми, ние сме победници на 12 април. Победници сме затоа што обединуваме, затоа што создаваме подобар живот. Економскиот напредок да биде уште посилен, затоа што само така ќе биде уште поодбро за сите. Им благодарам на сите коалициони партнери кои предложија чесни кандидати на листите. Задоволство е да се соработува со вас и тоа ќе продолжи. Сега кога државата е на вистинкиот пат, важно е државата да продолжи по тој пат. Ви даваме збор: нема да застанеме со мерки и политики за напредок на државата, нема да дозволиме враќање назад, рече Заев.

Во единицата листата ќе ја предводат Никола Димитров и Мила Царовскa. Во двојката на чело ќе бидат Оливер Спасовски и Сања Лукаревска.

Листата во изборната единица 3 ќе ја предводат Љупчо Николовски и Јагода Шехпанска, а во изборната единица 4 Зоран Заев и кандидат од коалицијата.

На чело на петката ќе бидат Радмила Шекеринска и Јован Митревски, додека во шестката тоа ќе биде Билал Касами од колициониот партнер Беса, како и Фаница Николовска.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани