Натпросечно топол октомври, температри до 27 степени

Продолжуваат натпросечно високите температури во октовмри.

Во текот на денешниот ден сончево со умерена локална облачност а не се исклучува можноста и за сосема слаб локален и краткотраен дожд. Потоа ќе продолжи периодот на претежно сончево и натрпосечно топло време за овој дел од годината, ќе има и мала локална облачност.

Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од променлив правец.

И во текот на следните денови максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 27 степени. Ув индексот ќе има умерено висока вредност и ќе има коефициент помеѓу 4 и 5.

 

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани