ФОТО+Видео: Што зготвија Мишелин готвачите во Охрид?

Од кујната на врвните кувари со Мишелин ѕвезда синоќа на величествената Гала вечер излегоа вкусни специјалитети.

Интернационални специјалитети зготвени од локални продукти, кои утре може да ги подготвуваат охридските угостители. 

Шефот Џорџио Дијана готвеше јагнешко, пилешко и риба со сезонски  плодови во боите на есента. Десертот беше чоколаден мус со малини. 

-„Голем број охриѓани и гости имаа можност да уживаат во вкусовите на уникатни специјалитети подготвени од страна на врвни светски готвачи, во рамки на Гала вечерата од првото издание на манифестацијата „Taste Ohrid“.

Се надевам дека овој настан ќе ја збогати гастрономската понуда на охридските угостителски објекти и ќе придонесе за продолжување на туристичката сезона во Охрид“, смета градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски. 

ВИДЕО: 

 ФОТОГАЛЕРИЈА:  

 

 

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани