Недела ден за Сара, голем хуманитарен хепенинг во Охрид

Под  мотото „Играме и пееме за Сара“ охридските  новинари  и фолклорниот ансамбал  „Бисери“  организираат голем  хуманитарен хепенинг.

 

Во 11 часот во ЦК „Григор Прличев“  јуниор забава  за најмладите. На сцената ќе настапат „Весели бисерчиња“, „Распеано рибарче“ , музичките таленти на ОМУ „Методи Патчев“ , а ќе биде изведена и  претстава од Куклениот театар „Си беше еднаш“.  

Влез 100 денари. Влезници ќе се продаваат на билетарницата од ЦК „Григор Прличев“ и низ  охридските градинки.

Истиот ден,  ( недела на 28 октомври) од 19 часот забавата продолжува во Спортската сала „Билјанини Извори“, каде ќе настапат музичари и повеќе  уметници  од Охрид и Струга.

„Камелеон“, ФА „Бисери“, Петар Нечоски, Жармена и Китрос, Каролина и Оли, „Ј и Ј“ , „Дуо Black moon “, Дамјан Пејчиноски, Ивана Коскоска, Петар Маркоски и други….

Влез 100 денари. Влезници ќе продаваат волонтерите на Црвен крст Охрид но и на билетарница од СРЦ „Билјанини извори“ непосредно пред почетокот на настанот.

На настанот ќе се придружи Здружението ЖЦ „Бисера“ Охрид, кој организираат базар со храна- вкусни домашни специјалитети, кои ќе се продаваат  по симболична цена.

Сите собрани пари ќе бидат веднаш донирани на семејството Настески.

-„Целта е да се анимираат сите , почнувајќи од најмладите преку тинејџерите , па се до возраснита, час поскоро да се помогне на нашата Сара Настеска“, велат организаторите.

На Сара и’ е  дијагностициран малиген тумор „Анемија Пластица“ кој ја напаѓа коскената срж и не дозволува  правилна регенерација на крвта во организмот.На семејството потребни им се 200 000 евра за нејзино лекување во Германија.

Благодарност за поддршката од ЈП „Билјанини Извори“ и ЦК „Глигор Прличев“ каде што ќе се одржат двата  настани,   како и на  „LABINO SOUND“,  кои ќе се задолжени за озвучувањето.

Недела  нека биде ден за Сара!!!!  

 

 

 

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани