Охриѓанец со тешка измама „заработил“ многу пари

71 годишен охриѓанец, побарал 50000 долари за да му изгради куќа на 79 годишен сограѓанин кој живее во Австралија. Измамникот примил пари но куќата не му ја изградил. Едниствената негова заработка е кривична пријава од полицијата.

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.З. (71) од Охрид поради постоење основи ан сомнение  за сторено кривично дело “измама”. -Во текот на февруари годинава пријавениот,  по претходен телефонски разговор со Ш.Ш. (79) од Охрид со место на живеење во Австралија, го довел во заблуда оштетениот дека ќе му изгради куќа во Охрид. По ова, оштетениот на синот од пријавениот му уплатил 50.000 австралиски долари, а во текот на мај годинава, кога дошол во Охрид, му дал уште 38.000 австралиски долари, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

 

Оштетениот  отишол во општина Охрид да праша за градењето на куќата, а откако му било кажано дека на парцелата неможе да се гради, од пријавениот побарал да му ги врати парите. До денот на пријавување, А.З. не му ги вратил парите.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани