Убава вест од гинеколошкото одделение во Охрид: Рекорден број новороденчиња изминатото деноноќие

Изминатото деноноќие на Гинеколошкото одделение во Охрид се родија рекордни осум бебиња.

Плачот на шесте новородени   девојчиња и двете   момчиња  го радуваат медицинскиот персонал и пресреќните родители. 

Пет беа спонтани породувања, а три царски рез, велат од гинеколошкото одделение во охридската болница. 

Во породувањата  учествуваше целиот медицински тим, дежурниот доктор Горан Маркоски,  началничката Мимоза Влаши, гинеколозите Катерина  Попоска и  Боро Петрески.

Тие не го криеја своето задоволство и им порачаа на охриѓани да се зголемува наталитетот во градот.

-„Вистинско задоволство е да се слуша плачот на  повеќе новородени бебиња во болницата. Ги охрабруваме младите  да се породуваат во охридската болница, а не да одат во други градови и по приватни клиники. Располагаме со најсовремена опрема и стручен кадар да им пружиме медицинска помош на сите пациенти и родилки“, вели доктор Горан  Маркоски.

Шест од новороденчињата,  кои вчера дојдоа на овој свет се  од Охрид,  а две од Дебар. Во последниве 15 години ова е рекордот на новородени бебиња во едно деноноќие.

 

Честитки за целиот медицински тим, кој во ова време невреме на пандемија со  корона  вирус донесе радост  во Охрид. 

Новинар Соња Рилковска

 

 

 

 

 

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани