Во кајче пронајдени и запленети торбици со марихуана

Полицијата заплени 7 торбици со 100 кила марихуана.

Како што информира м-р Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид, „полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал странци и реадмисија –Регионалнен центар за гранични работи Запад при Бирото за Јавна безбедност во координација со Основното јавно обвинителство Струга како резултат на претходно преземени мерки и активности на 30.06.2020 година во раните утрински часови на регионалниот пат Струга -Охрид во близина на месноста викана ,,Рампа,, кај Струга во пловен објект на брегот на езерото пронајдоа седум торбици со поголема количина на спакувана марихуана со тежина од над 100 килограми“.
Увидна екипа извршила увид на лице место , а по собирање на доказниот материјал во координација и по насоки на ОЈО Струга ќе биде поднесена кривична пријава поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело ,, Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги , психотропни супстанци и прекурсорси“ по член 215 од Кривичниот Законик.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани