Во недела слави манастирот Свети Нум Охридски

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 2. јули 2017 година (недела), во манастирот „Свети Наум Охридски“ – Охрид, со почеток 19.00 часот ќе се служи празнична вечерна богослужба по повод празникот „Св. Наум Охридски“.

На вечерната богослужба ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г.Тимотеј.

3. јули 2017 година (понеделник), со почеток во 8.45 часот ќе се служи света архиерејска литургија, на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј.

Дебарско-кичевската епархија ги повикува сите свои верници на за-едничко прославување на овој празник.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани