Пет04202018

Последна промена04:57:20 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Проект улица ,,Македонија“ во пешачка зона

Општина Охрид, преку свои претставници од Секторот за урбанизам, е учесник на Тренинг програмата Овозможување локална демократија и холистички урбан развој преку SymbioCity пристап, заедно со претставници од други седум градови од Србија, Украина и Турција.

Повеќе...

Генералното собрание на Асоцијацијата на шефови на полициски служби на Југоисточна Европа во Охрид

Oрганизираниот криминал не познава граници и е во постојано движење, и обезбедувањето на сигурна и безбедна средина за живеење за нашите граѓани – што претставува една од основните задачи на службите кои ги раководиме - може да се реализира единствено преку постојано зајакнување на заедничката оперативна соработка и побрза и поефикасна размена на информации на билатерално и на мултилатерално ниво, рече министерот Оливер Спасовски на отворањето на Генералното собрание на Асоцијацијата на шефови на полициски служби на Југоисточна Европа (СЕПКА) во Охрид.

Повеќе...

Состанок на шефовите на полициите од Југоисточна Европа во Охрид

Утре во Охрид ќе се одржи состанок на шефовите на полициите од Југоисточна Европа.

Повеќе...

„Отекс“ Охрид повторно предводник на листата должници

Отекс Охрид со долг од околу 824 милиони по основ на ДДВ повторно е предводник на  најновата листа должници на УЈП. 

Повеќе...

Четврт народен протестен собир во Охрид

Граѓанската иницијатива „Македонија пред се“  на ден 22.04.2018 г. (недела) на градскиот плоштад во Охрид во 12:00 часот ќе го организира четвртиот од серијата народни протестни собири против злоупотребата на државните институции од страна на власта а на штета на македонскиот народ и држава.

Повеќе...

ФОТО: Се уредуваат градските улици

На повеќе локации во градот забрзано се работи на крпење на ударните дупки.

Повеќе...

Повторно затворен патот Косел-Вапила

Се известуваат сите охриѓани дека на 20.04 2018 (петок) во период од 8 до 16 часот ќе биде затворен за сообраќај патниот правец од село   Косел до село Вапила поради изведување на градежните активности за  асфалтирање на патот.

Повеќе...

Се воспоставува систем за рано предупредување од поплави

Министерствот за земјоделие водостопанство и шумарство и  УХМР  заедно со германското здружение ГИЗ работи  на воспоставување на систем за  рано предупредување на поплави во сливот на реката Црн Дрим“. 

Повеќе...

Охридските гимназијалци на „Денови на демократска култура“ во Белград

Учениците од Охридската гимназија “ Св. Климент Охридски “ од Охрид со поддршка на Општина Охрид во периодот од  13 до 15 април во Белград  беа учесници на манифестацијата „Денови на демократска култура“.

Повеќе...

Парите за автопатот Охрид Кичево се переле на егзотичен островски даночен рај

Егзотична дестинација позната како даночен рај е островска држава до која стигнала истрагата на СЈО, следејќи ги парите уплаќани за македонските автопатишта градени со кинески кредити, открива „Код“ во последната емисија.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK