Полицијата изврши увид, се бараат вандалите кои го оштетија виртуелниот споменик

Полицијата изврши увид, се бараат вандалите кои го оштетија виртуелниот споменик.

На 11.08.2022 година во 19.30 часот, во СВР Охрид пријавено е насилно отстранување и одземање на 27 букви од дигиталниот споменик и на македонското знаме, лоциран на улицата „Коста Абраш“ во Охрид. Споменикот, сопственост на општина Охрид, потоа бил исклучен од електрично напојување. По насока на јавен обвинител, на местото на настанот, увид извршија полициски екипи. Се преземаат мерки за расветлување на настанот по што, ќе биде поднесена соодветна пријава, информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани