Полицијата делеше цвеќиња за Денот на жената

По повод Меѓународниот празник на жената 8. март, денеска припадници на Интернационалната полициска асоцијација ИПА Охрид, од отсекот за превенција и полициската станица за безбедност во сообраќајот при Секторот за...

Охридските гимназијалци изработија видео за заштита на Охридското езеро и водените површини

Во рамките на Еразмус проектот Go green include me in, 14 ученици од нашата Гимназија ОСУ "Св. Климент Охридски" под раководство на професорките Надица Николоска Филипоски и Александра Томоска изработија...

Со донација на Почесниот конзулат на Србија ќе се реконструира кровот на болницата Свети Еразмо

Специјализираната болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“  ќе го санира кровот со помош на донација од Почесниот конзулат на Република Србија со седиште во Охрид . „Подготвивме една донација која...

По 15 ти пат подарок охридски бисери за туристките од Охрид

По 15 ти пат подарок охридски бисери за туристките од Охрид.  Пред педесеттината гостинки од Хрватска денес на плоштадот Долна Порта беше раскажана приказната за оригиналниот охридски бисер, а по...

Со културни настани одбележан Денот на жената

Заменик градоначалникот на Охрид, Перчо Божиноски  го проследи музичкиот рецитал и изложбата на фотографии што по повод 8-ми Март, Меѓународниот ден на жената се одржаа вчера вечер  во ООМУ “Методи...

Жена падната од социјалната зграда, станарите се сомневаат на обид за убиство

Жена падната од трет  кат од социјалната зграда. Очевидци сведочат дека се работи за обид за убиство. Станарите велат слушнале вербална расправија, турканица на тераса,  а потоа телото на жената...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани