87 нови случаи на корона, два во Охрид

Во последните 24 часа се направени 987 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 41 – Куманово 12 – Штип 16 – Тетово 10 – Струга 1 – Охрид 2 – Гостивар 1 – Пробиштип 4 На Клиниката за кардиологија почина пациент од Куманово на возраст од 74 години, хоспитализиран пред 2 дена и потврден позитивен на оваа клиника. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти. – Скопје 1 – Прилеп 2 – Тетово 2 Досега во земјата се направени вкупно 38014 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 80 теста се во рамките на скринингот во градинки во Скопје, нема позитивни резултати на ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3239, бројката на оздравени пациенти е 1658, на починати е 157, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1424.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани