Богослужби за Прочка и првата недела од Велигденскиот пост

Дебарско – кичевската епархија ги повикува своите верници на заедничко прославување на празниците.

По повод почетокот на престојните велигденски пости Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 01. Март 2020 година (недела) – Прочка, во црквата „Успение на Пресвета Богородица – Каменско – Охрид, со почеток во 16:00 часот, ќе се служи вечерна богослужба (едноцрквие). Исто така од понеделник до четврток ќе има едноцрквие во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ – Каменско.
-Утрена со часови и вечерна во 7:00 часот
-Големо повечерие со канонот на Св.Андреј Критски 16:00 часот
04.03.2020 (среда) архиерејска преждеосвештена литургија, на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреовештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г.Тимотеј.
-06.03.2020 (петок) – утрена со часови и преждеосвештена литургија во 6:00 часот
-16:00 часот – мало повечерие и Акатист на Пресвета Богородица
На првиот акатист од Велигденскиот пост Неговото Високопреосвештенство Митрополит господин Тимотеј ќе богослужи во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ – Каменско.
Во петок богослужби ќе има во сите парохиски цркви во Охрид.
-07.03.2020 (сабота) – Тодорова сабота Архиерејска литургија во манастирот „Св.Климент и Св.Пантелејмон“ – Плаошник, со почеток во 08:45 часот на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит г.Тимотеј.
-08.03.2020 (недела) Недела на Павославието Архиерејска литургија во црквата „Св. Никола“ – Геракомија, со почеток во 08:45 часот на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит г. Тимотеј.
Дебарско – кичевската епархија ги повикува сите свои верници на заедничко прославување на овие празници.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани