„Филмско“ бегство на дрвокрадец од шумската патрола

Со натоварена „Застава“, дрвокрадецот од ресенско бегал од шумската патрола, возел како да е на трки.

На 19-ти овој месец, во 04 часот и 40 минути, на магистралниот пат Охрид-Битола, М.Л. од ресенското село Јанкоец, извршил казнени дела „спречување на службено лице во вршење на службено дејствие“ и „физички напад“.
-Тој, управувал патнички автомобил марка „Застава 101“ натоварен со огревни дрвја и кај селото Куратица се обидел да ја избегне контролата на овластените лица од Јавното претпријатие „Македонски шуми“, притоа ја зголемил брзината на движење и со автомобилот се обидел да избега кон селото Свињишта. Откако бил престигнат и сопрен, М.Л. физички го нападнал М.Ј.-овластено службено лице од „Македонски шуми“ по што веднаш избегал, изјави Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.
Додава дека Свр Охрид презема мерки за целосно расветлување на настанот.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани