Ново поскапување на дизелот

Новиот ден носи ново поскапување на дизел горивото во Македонија.Дизелот поскапува за два денара по литар, а цената на бензините останува иста.

Со одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,83, односно за 2,8 отсто.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат, односно остануваат 63,5 и 65 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава за 51,5 денари за литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемува за 1,5 денари за литар и ќе чини 40 денари.

Со одлуката на РКЕ за 1,329 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 25,866 денари за килограм.

Како причина за зголемувањето на цените на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 5,19 отсто повисоката просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 0,0001 отсто повисокиот курс на доларот во однос на денарот

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани