Охрид 10, Струга 3 нови случаи на корона

Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19.

 

Во : -Скопје 71 -Куманово 15 -Дебар 1 -Штип 10 -Прилеп 5 -Тетово 20 -Струга 3 -Велес 1 -Битола 3 -Охрид 10 -Гостивар 14 -Пробиштип 4 -Македонски Брод 1 -Кичево 2 -Ресен 5 Починати се 7 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, еден пациент од Струга, еден од Кочани и еден пациент од Неготино. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од: Скопје 97 Штип 11 Тетово 3 Велес 2 Битола 2 Струмица 1 Ресен 11 Неготино 1 Досега во земјата се направени вкупно 64.837 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6787, бројката на оздравени пациенти е 2876, на починати е 328, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3583.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани