Охриѓанец ширел омраза на ФБ

Р.Д. заработил кривична пријава.

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Р.Д.(45) од Охрид.
Тој, на 04.04.2019 година во 10 часот и 31 минута, на социјалната мрежа ,,Facebook” преку неговиот профил, ширел расистички и ксенофобичен пишан материјал со што, промовирал и поттикнувал омраза, дискриминација и насилство, према одредена група претставници на политичка партија, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

 

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани