РАДОСТ ВО МАКЕДОНИЈА: Вардар е нов европски шампион

Ракометарите на Вардар се нови европски шампиони.

Нашите ракометари во финалето во инфаркт завршница го совладаа ПСЖ со 24:23.Горд сум што сум капитен на овој тим, рече капитенот Стоилов. Знаевме дека ке биде вака, се боревме цел натпревар, горд сум на клубот и дејка ја израдувавме цела Македонија, видно возбуден изјави Стоилов, веднаш по натпреварот.Цела Македонија нека е горда, рече Раул Гонзалес, тренерот на Вардар.
Победничкиот гол во драмата ракометарска, го постигна Иван Чупиќ на само две секунди до крајот на мечот. Тимот на Вардар одлично го започна натпреварот и имаше предност од 2 голови на првиот дел, а ја зголеми и до максимални 3 голови предност во текот на првиот дел.Сепак, следуваше мал пад во играта и предност од 1 гол за ПСЖ и така заминаа на полувреме двата тимови.
Вториот дел донесе повторно голема борба, а со тоа повторно подобра игра на Вардар кој успеа да има предност од 3 голови, но следуваше повторно мал пад во играта и повторно изненадување.Видовме пеколна завршница и на крајот до победата стигна Вардар со 24:23.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани