Во среда се слави Свети Еразмо

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 14. јуни 2017 година (среда), во манастирот Свети Еразмо – Охрид, со почеток во 19.00 часот, ќе се служи празнична вечерна богослужба по повод празникот „Свети Еразмо Охридски“ на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј.

 

15. јуни 2017 година (четврток), со почеток во 9.00 часот ќе се служи света архиерејска литургија, на која ќе чиноначалствува Неговото Вископреосвештенство митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г.Тимотеј.

Дебарско-кичевската епархија ги повикува сите свои верници на за-едничко прославување на овој празник.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани