Здрави, а неверојатно вкусни бомбици

Во време кога сите внимаваме на здрава храна се почесто  добрите понзавачи на кујната пронаоѓаат рецепти за здрави, но воедно и вкусни десерти. 

 

Во продолжение рецепт за меки чоколадни бомбици:

-Чоколадна гранола(1 Чаша)
-Путер од кокос(2 Супени лажици)
-Мед(2 Супени лажици)
-Морска сол(1 Прстофат)
-Бадемово млеко(по потреба )
-Какао(2 Супени лажици)
-Цимет
Овој рецепт се подготвува за помалку од 15 минути.Ставете ги сите состојки во блендер и блендирајте додека не се добие фина смеса.Потоа на дланките ставете малку кокосово масло, земете од смесата и формирајте бомбици со големина на орев.Извајкајте ги бомбиците во какао и чувајте ги во фрижидер.

Рецепт:  Рената Павловска 

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани