Жител на Охрид загина во сообраќајка кај битолско Братин Дол

Едно лице го загуби животот во тешка сообраќајка на  магистралниот пат Битола – Ресен, во близина на битолското село Братин Дол. Сообраќајката се случи вчеравечер, кога  дошло до судир  помеѓу две  патнички возила „бмв” и „рено клио”.

Возилото „бмв“ било со ресенски регистарски ознаки, управувано од Б.Н.(24) од селото Езерани, Ресенско, во кое сопатник бил К.Ш.(25) од село Царев Двор, Ресенско. Патничкото возило „рено клио”, со охридски регистарски ознаки, било управувано од Г.С.(50) од Охрид и во него сопатничка била Н.С.(55) од Охрид.

Доктор во Клиничката болница во Битола кај лицето Г.С констатирал смрт како последица од повредите, а кај сопатниците констатирани се повреди.

Увидот синоќа го вршеше увидната екипа на СВР Битола, а сообраќајот на релација Битола – Ресен беше пренасочен по стариот пат.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани