Откриен еден од подметнувачите на пожарот во кафулето во пазарот

Основното јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 19-годишник од Скопје, бидејќи постои основано сомневање дека тој сторил кривично дело – Тешки дела против општата сигурност по...

Во Велгошти маскембал за Прочка

Денеска на големиот празник Велики поклади – Прочка присуствувавме на традиционалниот маскенбал ,,Емшири 2024” во Велгошти. -На најмалите кои ги покажаа своите кореографии и преку нив повикаа на љубов и...

Казна за угостителски објект, затекнати малолетници

Казна за угостителски објект, затекнати малолетници. -На 16/17.03.2024 година, на подрачјето на Охрид, извршени се акциски контроли во повеќе угостителски објекти. Во 00.40 часот, во еден локал лоциран на булеварот...

Колкави плати ќе добиваат увезените работници од странство?

За плата од 350 до 550 евра месечно, зависно од позицијата во хотелско угостителскиот сектор ќе работат увезените работници од Непал, Филипини, Индија и Малта. На тоа дополнително добиваат, осигурување,...

Јавна презентација и расправа за Планот за подобрување на квалитетот на амбиентниот воздух

ЈАВНА ПРЕЗЕНТАЦИЈА И ЈАВНА РАСПРАВА ЗА ПЛАНОТ ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА КВАЛИТЕТОТ НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ЗА ОПШТИНА ОХРИД (2023-2027) Врз основа на чл.69 од Законот за животна средина (Службен весник на...

Охрид домаќин на Државното Теквондо ИТФ првенство

Околу 80 натпреварувачи од Македонија зедоа учество на Државното Таеквондо ИТФ првенство кое во организација на охридскиот таеквондо клуб „МАСТЕР“ се одржа денеска во Охрид. На овој спортски настан во...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани