Учесници од „Мал Битолски Монмартр“ сликаа во Охрид

Заменик градоначалникот на Охрид, Перчо Божиновски денеска во црквата „Света Софија“ ги поздрави учесниците на 43. Меѓународна детската ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ кои викендов сликаа на локации во Охрид....

УСПЕШНО ОДРЖАНО ШЕСТОТО ИЗДАНИЕ НА ТРКАТА ОХРИД УЛТРА-ТРЕИЛ

Овој викенд на падините на планината Галичица беше одржано шестото издание на планинската ултрамаратонска трка Охрид Ултра-Треил. Настанот Охрид Ултра-Треил оваа година беше составен од 5 трки во планинско трчање...

Со претставата „Госпоѓа Министерка”, Народниот театар од Охрид ќе го прослави својот тринаесетти роденден

Во понеделник, 3-ти јуни, со претставата "Госпоѓа Министерка", Народниот театар од Охрид ќе го прослави својот тринаесетти роденден. Текстот на познатиот комедиограф и сатиричар Бранислав Нушиќ го постави и режираше...

Засилени собраќајни контроли на подрачјето на СВР Охрид

Засилени собраќајни контроли на подрачјето на СВР Охрид. На 26.05.2024 од 15.00 до 21.00 часот на подрачјето на СВР Охрид преземени се засилени сообраќајни контроли. Притоа, полициските службеници затекнале и...

Никола Рилкоски и Мерт Максуд на списокот за селективни тренинзи на репрезентацијата на Македонија

Никола Рилкоски и Мерт Максуд и двајцата кошаркари од младинскиот погон на ГКК Охрид добија повик од репрезентацијата до 14 години за учество на селективни тренинзи, што ќе се одржат...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани