Три загинати, четири повредени во тешкаа сообраќајка во Кичево

Три млади лица, едно од  Кичево и две од кичевското село Трапчин Дол  го загубија животот во страотна  сообраќајна несреќа на улицата магистрален пат Кичево. Уште четири од кои едно малолетно лице се тешко повредени и хоспитализирани, дел  на скопските клиники, дел во специјалната болница Свети Еразмо Охрид.Сообраќајката се случи утринава на улицата., кога од непознати.причини сдошло до директен судир мегу две патнички возила.

Неофицијално едно од возилата возело во спротивната насока.

Од здобиените повреди на местото на несреќата починале возачот  К.Е. и неговиот сопатник А.С.(20) од село Трапчин Дол, додека возачот С.И. им подлегнал на повредите на пат кон Комплекс клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. Со тешки телесни повреди, констатирани во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид и во Комплекс клиники „Мајка Тереза“, се здобиле 19-годишната Т.С. од Кичево, В.П.(21) од селото Подвис, кичевско, П.К.(21) од Кичево и еден малолетник од Кичево, сите сопатници во возилото „пежо“., изјави  портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски

Сите хоспитализирани се млади лица на возраст од 19 до 21 година, и едно малолетно лице. Три се од Кичево а едно лице од селото Подвиг.

На местото на несреќата увид извршиле јавен обвинител и полициски екипи. По наредба на јавен обвинител, телата на починатите се дадени на обдукција.

Social profiles