Се асфалтираат улици во Елешец

Се асфалтираат улици во Елешец. Во рамки на годишната програма за асфалтирање за уредување на градежно земјиште, се вршат активности за асфалтирање во руралните средини. Денес, се асфалтира локален пат...

Охриѓани му оддадоа почит на големиот визионер Гоце Ангеличин Жура

Историчар, археолог, конзерватор, пасиониран истражувач, научник и визионер, Гоце Ангеличин Жура даде непроценлив придонес кон науката и афирмацијата на нашето културно-историско наследство и православната црковна историја. На петгодишнината од неговата...

Министерот за здравство во посета на болницата „Свети Еразмо“ Охрид

Болницата Св.Еразмо во Охрид пример за установа која вложува во нова опрема и зајакнување на кадарот, велат од мин истерството за здравство. Министерот за здравство, д-р Илир Демири заедно со...

Приведени две лица, пукале во воздух во угостителски објект во Чекоштина

Приведени две лица, пукале во воздух во угостителски објект во Чекоштина. -На 29.03.2024 во 00.15 часот пред угостителски објект во охридската населба Чекоштина, полициски службеници од СВР Охрид ги приведоа...

Жител на Турција со фалсификуван пасош фатен на Ќафасан

Турчин со фалсификуван пасош фатен на Ќафасан. -Денеска (29.03.2024) во 01.00 часот на Граничниот премин „Ќафасан“, полициски службеници го лишиле од слобода Т.С.Т.(48) од Република Турција затоа што при пасошка...

Нов рок за автопатот Охрид Кичево, завршување до крај на 2026 година

По десет години од изградбата се предвидува нов рок за автопатот Охрид Кичево. До крајот на 2026 година да се пролонгира рокот за завршување на автопатот Кичево-Охрид предлага Владата, која...

Потврдени листате на пратеници на ВМРО ДПМНЕ, носител на 5та ИЕ Ѓоргија Сајкоски

Раководството на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ вечерта на 28 март ги потврди кандидатските листи за пратеници во шесте изборни единици. За парламентарни избори, државата е поделена на шест изборни единици...
Social profiles