Вто07072020

Последна промена03:26:43 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

6000 слободни работни места на “џоб маркетот “

Над 6000 работни места во земјава во моментов се празни и се огласени во Агенцијата за вработување. Новиот портал на Агенцијата или првиот македонски џоб маркет ги следи сите огласи на цела територија на државата.

Повеќе...

Пратеникот Николоски со претседателот Вељаноски во Хрватска

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски денеска ќе престојува во официјална посета на Република Хрватска на покана од неговиот хрватски колега Јосип Леко. Во делегацијата се наоѓа и пратеникот во македонското собрание Александар Николоски.

Повеќе...

Матурантите на екстерно тестирање

Денеска и во петок околу 20.000 матуранти полагаат испит за екстерно тестирање. Предметите за екстерното тестирање беа објавени во неделата, на 19 јануари. Исто така, проверка ги очекува и околу 3.000 наставници, за кои екстерното тестирање треба да покаже дали правилно оценувале.

Повеќе...

Двојно зголемен бројот на заболени од грип

Во Македонија е зголемен бројот на заболени од грип, бидејќи оваа сезона се евидентирани вкупно 3.328 лица, а само последната недела од 13 до 19 јануари годинава грипосани се 1.385 лица. Тоа е за 85,2 отсто повеќе од истиот период лани кога имало 748 болни од инфлуенца.

Повеќе...

Ден на прегратките... прегрнувајте се

Денес, 21 јануари  се одбележува и празнува светскиот ден на прегратката. Иако се празнува во повеќе земји во светот, 21 јануари е неофицијален празник кој започнал да се одбележува во Мичиген-САД во 1986 година.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK