Сре07082020

Последна промена01:41:43 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Започна третото „На зајдисонце“ во Трпејца

Од вчеравечер Трпејца пулсира со третото издание на културно – забавната манифестација НА ЗАЈДИСОНЦЕ. На отворената сцена „Кај бунарот“ во присуство на неколлку стотици гости и жители од Трпејца во името на покровителот Општина Охрид и во името на градоначалникот Никола Бакрачески манифестацијата ја отвори претседателката на Советот на општина Охрид Гордана Коњаноска.

Повеќе...

Урбанистичките планови се реализираат во предвидената динамика

Секторот за урбанизам и управување со градежно земјиште во вториот квартал од 2014 година целосно има завршено со изработка на осум ДУП, што се дел од предвидената развојна  програма за Општина Охрид за периодот 2014-2016. Тие се усвоени од Советот на Општина Охрид  и се ставени во употреба.

Повеќе...

“Уловена“ фирма како нелегално фрла отпад

Овие фотографии ги напрви екипата на Охриднет на патот Косел Опеница.

Повеќе...

Градоначалникот на Квинбиен во посета на Охрид

Градоначалникот на Квинбиен од Австралија Тим Оверал од 19 до 22 јули е во официјална посета на Општина Охрид.

Повеќе...

Се работи проектот за новиот пат Охрид - Пештани

Во завршна фаза е изработката на проектот за изградба на пат од Билјанини извори до селото Пештани, а по негова изградба ќе се работи и на проект од Пештани до Свети Наум, информира денеска директорот нa Јавното претпријатие за државни патишта Љупчо Георгиевски.

Повеќе...

Тропски температури а од вторник повторно дожд

Во Македонија денес  ќе биде претежно сончево, топло и ветровито. Попладне услови за слаб локален дожд ќе има во крајните источни предели. Ќе дува умерен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер.

Повеќе...

Охрид бира локација за изградба на марина

Привршуваат подготовките  за утврдување на конечната локација за изградба на марина, капитален проект  чија изградба се најавува со години. Изградбата на овој исклучително важен проект финансиски ќе биде подржана од Владата, со средства од буџетот на Република Македонија.

Повеќе...

Колумна: Македонците вазали во своја држава

Минатонеделните демонстрации во Скопје и другите градови потврдија некои констатации во кои граѓаните на Македонија се соочуваат во оваа пост Рамковна Македонија.

Повеќе...

Ќе се реконструираат улици со пари од Светска банка

Преку Секторот  за ТЛЕР, Општина Охрид, работи на изготвување на 11 проекти кои ќе бидат финансирани од Светска банка. Најголем дел од проектите се однесуваат на рехабилитација и реконструкција на повеќе улици, изведба на атмосферска канализација и набавка на визила за подигнувањена смет за ЈП “Охридски Комуналец“.

Повеќе...

Следува осмото извлекување од наградната игра „Фискална во рака – награда без мака

Осмото извлекување од наградната игра „Фискална во рака – награда без мака ќе се одржи на 28 јули, со директен пренос на првата програма на МТВ.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK