ВО ВЕВЧАНИ – РАБОТИЛНИЦА ЗА ТРАДИЦИОНАЛНО ИЗВОРНО ПЕЕЊЕ

Во рамки на фестивалот за народна култура ,,Пображење,, деновиве се одржува и работилница за традиционално изворно пеење предводена од доц.др.Велика Стојкова-Серафимовска, етномузиколог при Институтот за фолклор ,,Марко Цепенков,, - Скопје....

Богослужба за Преображение Господово

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 19.08.2017 година, во црквата „Свети Георгиј“ – Охрид, ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот „Преображение на Господ Исус...

Сојузот на борци ќе го одбележи формирањето на батаљонот „Мирче Ацев“

По повод 74 години од формирањето на батаљонот "Мирче Ацев"- Првата регуларна единица на Македонската Народноослободителна војска и Денот на Армијата на РМ , Општинската организација на Сојузот на борци...

Од октомври Еуровингс ќе лета на линијата Скопје–Минхен

Почнувајќи од 31 октомври, ниско-буџетната авиокомпанија Еуровингс (Eurowings), членка на групацијата Луфтханза, ќе отвори нова линија Скопје–Минхен, поврзувајќи го скопскиот аеродром „Александар Велики“ со меѓународниот аеродром во Минхен. (more…)

„Нови бои на минатото“-вечерва концерт и изложба

 Дуото „Алиада“ што го сочинуваат двајца „неверојатно талентирани и креативни музичари“, саксофонистот Михал Кнот и хармоникашот Богдан Лакетиќ, вечерва ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“. (more…)
Social profiles