Во светот на успешните: Филигранот на Павлина Шикалеска го воодушевува светот

„Во светот на успешните“ е катче на Охриднет резервирано за луѓето кои по многу нешта се уникатни, дисциплинирани и одговорни во својата работа, имаат визија и стратегија да творат, да...

Приведен жител на Велешта ги омаловажувал полицајците

Приведен жител на Велешта ги омаловажувал полицајците. -На 30.03.2024 година во 11.40 часот, на крушната крстосница кај „Мороишки мост“, во близина на Струга, полициски службеници од полициската станица за безбедност...

Честитка од градоначалникот Пецаков за Католички Велигден

Градоначалникот Кирил Пецаков го честита Католички Велигден. -Драги сограѓани од католичка вероисповед, нека Ви биде честит и среќен овој голем празник Воскресение Христово – Велигден. Велигден е празник кој е...

Се одржа манифестацијата „Први Детски Прличеви беседи“

Во спомен-куќата на Григор Прличев синоќа беше отворена манифестацијата „Први Детски Прличеви беседи“ во организација на Здружението за литература и култура „Охридски поетски бисер Охрид“ и Општина Охрид по повод...

Се слави Католички Велигден

Припадниците од католичка вероисповед денес го празнуваат големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Денес Велигден го слават и сите христијански верници кои се раководат според Грегоријанскиот календар. За граѓаните...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани