Започнува изборната кампања за претседателските избори

На полноќ започна изборната кампања за претседателските избори закажани за 24 април. Кампањата ќе трае до полноќ на 22 април. На првиот ден од кампањата некои од кандидтите најавија промовирање...

Жител на Турција со фалсификуван пасош фатен на Ќафасан

Турчин со фалсификуван пасош фатен на Ќафасан. -Денеска (29.03.2024) во 01.00 часот на Граничниот премин „Ќафасан“, полициски службеници го лишиле од слобода Т.С.Т.(48) од Република Турција затоа што при пасошка...

Почнува пролетта – денес пролетна рамноденица

Првиот официјален ден на пролетта во северната хемисферa – пролетната рамноденица, е ден кога она што го дефинирале како “замислена земјина оска” стои мирно, сонцето изгрева точно на исток а...

Расте бројот на заболени од голема кашлица, денес заседава Комисијата за заразни болести

За два месеци се регистрирани 120 случаи на голема кашлица во Скопје. Поради порастот на заболените, Комисијата за заразни болести денес  повторно ќе го стави на дневен ред ова прашање....

Ваучери за одмор во домашните туристички објекти надвор од сезона

Од понеделник во Министерството за економија за ваучер за одмор во вредност од 300 евра ќе може да се пријават семејствата чиј месечен буџет е 50.000 денари. Ваучерите ќе може...

Налепниците за регистарски таблици ќе чинат 50 денари

Налепниците со новата ознака за возилата во државата „НМК“, ќе чинат најмногу 50 денари, информираат од Министерството за внатрешни работи. Како што појаснуваат, согласно Рамковната спогодба за набавка на регистарски...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани