Расте бројот на заболени од голема кашлица, денес заседава Комисијата за заразни болести

За два месеци се регистрирани 120 случаи на голема кашлица во Скопје. Поради порастот на заболените, Комисијата за заразни болести денес  повторно ќе го стави на дневен ред ова прашање....

Ваучери за одмор во домашните туристички објекти надвор од сезона

Од понеделник во Министерството за економија за ваучер за одмор во вредност од 300 евра ќе може да се пријават семејствата чиј месечен буџет е 50.000 денари. Ваучерите ќе може...

Налепниците за регистарски таблици ќе чинат 50 денари

Налепниците со новата ознака за возилата во државата „НМК“, ќе чинат најмногу 50 денари, информираат од Министерството за внатрешни работи. Како што појаснуваат, согласно Рамковната спогодба за набавка на регистарски...

Две повредени лица во сообраќајка кај Џепчиште

Тешка сообраќајка кај Џепчиште, повредени две лица. Според првичните информации се судриле две возила со товарно возило. Две повредени лица се пренесени на скопските клиники. Сообраќајката се случи попладнево околу...

Над 3 милиони патници патувале преку двата македонски аеродрома

Над 3 милиони патници патувале преку двата македонски аеродрома - Меѓународниот Аеродром Скопје и Аеродромот Св. Апостол Павле Охрид, од први јануари заклучно со 16-ти декември 2023 година, објави ТАВ...

Во пораст бројот на измами при онлајн купување

Расте бројот на измами при онлајн купување. До ОПМ и годинава поднесени стотици поплаки.  Најголем дел од нив се однесуваат на   техничките карактеристики на производите, доставувањето оштетен производ, недобивање гаранција,...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани