Во пораст бројот на измами при онлајн купување

Расте бројот на измами при онлајн купување. До ОПМ и годинава поднесени стотици поплаки.  Најголем дел од нив се однесуваат на   техничките карактеристики на производите, доставувањето оштетен производ, недобивање гаранција,...

Дваесет украдени икони од струшко вратени во земјава

Дваесет икони што биле украдени од македонските цркви, а откриени пред една деценија во Албанија, вчера, конечно, ѝ се вратени на нашата држава. Примопредавањето е направено во Тирана, при средбата...

„Винска визија“ во Белград дел од иницијативата Отворен Балкан

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на вториот меѓународен Саем за вино, храна и туризам „Винска визија на Отворен Балкан“, што се одржува во Белград,...

Започнува вакцинација против сезонски грип

Оваа недела започнува вакцинацијата против сезонски грип. Во државата се пристигнати вкупно 60.000 дози четиритипни вакцини против сезонски грип наменети за бесплатна вакцинација. Граѓаните од ризичните групи кои се пријавиле...

Ден на Македонската револуционерна борба

Македонија го чествува Денот на револуционерната борба. Празнувајќи го 23 октомври Денот на македонската револуционерна борба, го  чествуваме формирањето на Македонската револуционерна организација во Солун. На 23 октомври 1893 Д-р...

Светите маченички Вера, Љубов и Надеж – празник на љубовта

Според календарот на МПЦ денес се слават Светите маченички Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија. Светици што се многу почитувани кај нашиот народ Именден празнуваат: Софија, Софка, Софко, Вера,...

Задолжително носење заштитни маски во здравствените установи

Корона вирусот ги врати заштитните маски. Комисијата за заразни болести препорача задолжително носење маски во здравствените установи. Засега нема препораки за маски во јавниот превоз и во домовите за стари...

Големи успеси на македонските претставници на Фестивалот на сирење во Бра, Италија

На 11-то издание на „Cheese“ што викендов се одржа во Бра, Италија, Слоу фуд Македонија се врати со констатација дека нашата земја има на што да биде горда. Едноставно: дојдовме,...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани