Со претставата „Госпоѓа Министерка”, Народниот театар од Охрид ќе го прослави својот тринаесетти роденден

Во понеделник, 3-ти јуни, со претставата "Госпоѓа Министерка", Народниот театар од Охрид ќе го прослави својот тринаесетти роденден. Текстот на познатиот комедиограф и сатиричар Бранислав Нушиќ го постави и режираше...

Засилени собраќајни контроли на подрачјето на СВР Охрид

Засилени собраќајни контроли на подрачјето на СВР Охрид. На 26.05.2024 од 15.00 до 21.00 часот на подрачјето на СВР Охрид преземени се засилени сообраќајни контроли. Притоа, полициските службеници затекнале и...

Никола Рилкоски и Мерт Максуд на списокот за селективни тренинзи на репрезентацијата на Македонија

Никола Рилкоски и Мерт Максуд и двајцата кошаркари од младинскиот погон на ГКК Охрид добија повик од репрезентацијата до 14 години за учество на селективни тренинзи, што ќе се одржат...

Трафостаницата Шпиље погодена од гром, без струја синоќа дебарско струшкиот регион

Дебарско-струшкиот регион синоќа три и пол часа остана без напојување со електрична енергија. „Главната трафостаница во ХЕ Шпиље погодена беше од гром-електрично празнење, при силно невреме. Екипите веднаш излегоа на...

,,Од Битола до Вевчани се сардисано” – годишен концерт на КУД,,Дримкол” Вевчани

Синоќа во Домот на културата во Вевчани, КУД, ,Дримкол" го одржа својот традиционален годишен концерт со наслов ,,Од Битола до Вевчани се сардисано". Концертот оваа година беше посветен на традиционалниот...

Изложба на фотографии и проекција на филм во чест на просветителите

Во рамки на свечената програма за одбележување на 24. Мај Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј вчеравечер во УИНТ „Св. Апостол Павле“ се одржаа два културни настани организирани од...

Се поставува заштитна ограда на улицата „Шопев мост – Здравствен дом Вевчани“

Се поставува заштитна ограна на улицата „Шопев мост - Здравствен дом Вевчани". -Денес поставуваме заштитна ограда на локалната улица "Шопев мост - Здравствен дом Вевчани", со цел поголема безбедност во...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани