Обука за вински туризам во Охрид

Успешно завршена првата  обука за Вовед во вински туризам  во Охрид. Обуките се реализираат со поддршка на ГИЗ. -„Три денови ефикасно дружење, размена на многу заеднички искуства помеѓу охридските винарии,...

Левица обвинува за продажба на имот, од ЈП Охридски Комуналец демантираат

Народниот имот вреден 500.000 евра е ставен на продажба заради ненавремено сервисирање на долговите на претпријатието, обвинуваат од Левица Охрид. На 27.03.2024 година закажана е продажба во 10 часот во...

Со  формирањето на новиот веслачки клуб „Горица Ремо“ веслачите  повторно ги брануваат  езерските води

Расте бројот на млади кои пројавуваат интерес за веслање. Веслањето како спорт на Охридското езеро има долга традиција, но се случи стагнација долга една декада, поради проблемите на поранешниот веслачки...

Поднесена кривична за поранешниот директор на Градски Гробишта

Во текот на вчерашниот ден од страна на ЈП Градски Гробишта против блискиот оперативец на Зечевиќ и Крлеска-Деспотоска и соработник на СДС, советник во Советот на општина Охрид и претседател...

Ново обвинение за Мерко, противзаконски назначил директор на училиштето во Лабуништа

Основното јавно обвинителство Струга поднесе Обвинителен предлог против струшкиот градоначалник Рамис Мерко. Тој се товари за повреда на  законските прописи при именување на вршител на должност – директор на општинско...

Претставата „Несфатената цивилизација“ ќе се прикажува на Светскиот ден на театарот

По повод Светскиот ден на Театарот на репертоарот претставата НЕСФАТЕНАТА ЦИВИЛИЗАЦИЈА од Добри Војников, во СРЕДА 27.03.2024 година, со почеток во 20.00 часот. Играат / Горан Стојаноски / Strezo Stamatovski...

Почнува пролетта – денес пролетна рамноденица

Првиот официјален ден на пролетта во северната хемисферa – пролетната рамноденица, е ден кога она што го дефинирале како “замислена земјина оска” стои мирно, сонцето изгрева точно на исток а...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани