Приведен странец од Норвешка, агресивно се однесувал кон полициските службеници

Приведен странец од Норвешка, агресивно се однесувал кон полициските службеници. -На 30.05.2024 во 02.20 часот на булеварот „Македонски просветители“ во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид го приведоа О.Б.Ф.(41) од...

Полицијата ги откри измамниците кои лажно пријавуваа сообраќајни несреќи

Полицијата ги откри измамниците кои лажно се претставуваа како службени лица пријавувјќи сообраќајни несреќи за да им одземаат пари. -Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР...

ЈП „Билјанини извори организира спортски настан за учениците од ОСУ „Св. Кирил и Методиј”

ЈП "Билјанини Извори" веќе неколку години наназад има потпишано меморандум за соработка со ОСУ "Св. Кирил и Методиј" - Охрид со кој учениците се обврзани да обавуваат практична настава во...

Голем интерес за панорамски прошетки по езерската шир

На стартот на туристичката сезона голем број пловила, бродови, кајчиња, катамарани, едрилици го брануваат Охридското Езеро. Голем е интересот за панорамски прошетки по езерската шир. Најбарани дестинации се Канео, претседателската...

Интервју со Филип Цветковиќ, докторант од Србија

Интервју со Филип Цветковиќ, докторант од факултетот за применети науки во Ниш Србија, кој изминативе години организираше неколку изложби во земјава. Има ли место за младите во политичките кругови? Би...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани