Во Вевчани отворена трајна поставка „Патување низ природните богатства на Вевчанските извори“

Денес во Мултикултурниот Центар во Вевчани свечено ја отворивме трајната поставка за природа "Патување низ природните богатства на Вевчански Извори". Низ оваа поставка   учениците и посетителите во Вевчани ќе имаат...

Промовирана книгата “Девојчето со Лавовско срце” на авторките Симона и Драгица Стаменкови

ЈОУ Библиотека “Ванчо Прке” Виница вчеравечер ја промовираше книгата “Девојчето со лавовско срце”. Со силни емоции и громогласни аплаузи вчеравечер беше промовирана книгата ,,Девојчето со лавовско срце" на авторките Симона...

Светски ден на водите, недоволно се води гриижа за водените ресурси

Загадувањето е еден од главните предизвици со кои се соочува најстарото езеро во Европа. Охридското Езеро секојдневно е под притисок на отпадните води од колекторксио систем,но и реките и отпадот...

Китески: Поднесена кривична за поранешната директорка на ЈП Билјанини извори

Денес од страна на ЈП „Билјанини Извори“ врз основа на ЗКП на РМ поднесена е кривична пријава до ОЈО Охрид и СВР Охрид, поради основано сомнение дека пријавената Гордана Јованоска,...

Изложба на борбени системи на плоштад и показна вежба на пристаниште

Утре (23.03.2024 година) од 09 до 18 часот, на градскиот плоштад во Охрид, припадници на Армијата на РСМ ќе реализираат тактичко-технички збор односно изложба на вооружување, борбени системи, опрема и...

Казни за пешаците, кои не ги почитуваат сообраќајните прописи

Казни за пешаците, кои не ги почитуваат сообраќајните прописи. -На 21.03.2023 од 09.00 до 14.00 часот, при преземени сообраќајни контроли на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници затекнале 30 пешаци...

Сто години од раѓањето на Вангел Наумоски, во неговото ателје денес творат и синот и внуката

Се навршуваат 100 години од раѓањето на еден од најталентираните уметници во земјава, познатиот Вангел Наумоски. Човекот, кој Салвадор Дали лично го нарече уметник од бајките.  Делата на Наумоски го...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани